Кошаркаши Црвене звезде декласирали су Будућност у одлучујућем петом мечу финалне серије АБА лиге – 97:54.

Пред препуном халом “Александар Николић”, црвено-бели су доминирали током читавих 40 минута и показали да је вредело чекати меч који је, због инцидента на загревању, каснио готово сат времена.

19:07 - ЧЕКА СЕ ПОЧЕТАК МЕЧА

Меч у хали "Александар Николић" још увек није почео. Играчи Будућности су изашли на загревање, али су се одмах вратили у свлачионицу.

Kада су изашли на терен дочекани су повицима “Убиј, убиј Шиптара”, уследило је убацивање предмета на терен, као и неколико топовских удара.

Опширније можете прочитати ОВДЕ.

19:15 - ДОДАТНО ОБЕЗБЕЂЕН ДЕО ОКО ТРИБИНА

Иако је 20-минутно загревање истекло, сат на семафору у дворани почео је поново да одбројава 20 минута, што би могло да укаже да ће се утакмица ипак одиграти.

Одређени део око трибина, пре свега иза клупе Подгоричана, али и партер, додатно су обезбеђени припадницима жандармерије и редарима.

19:19 - НАВИЈАЧИМА СЕ ОБРАТИО НЕБОЈША ИЛИЋ

Спортски директор КК Црвена звезда обратио се присталицама црвено-белих.

- Хајде да навијамо спортски, да не наседамо на њихове провокације. Молим вас да не убацујете ништа више на терен - поручио је Илић.

У међувремену, Звездини играчи су се вратили на терен и наставили са загревањем, док се кошаркаши и делегација Будућности још увек не појављују на паркету.

19:35 - ЛАЗИЋ ПОЗВАО НАВИЈАЧЕ ДА ФЕР И СПОРТСКИ НАВИЈАЈУ

Капитен кошаркаша Црвене звезде, после више од пола сата кашњења утакмице, обратио се навијачима:

- Јако је битно да ниједан предмет више не улети на терен, да навијамо фер и спортски. Је л' то у реду? - упитао је Бранко Лазић.

19:43 - ИГРАЧИ БУДУЋНОСТИ СЕ ВРАТИЛИ НА ТЕРЕН

Нових 15 минута имаће тимови за загревање. Играчи Будућности су поново изашли на паркет и одлучујући меч за титулу шампиона АБА лиге ће се одиграти.

19:58 - ПРВА ЧЕТВРТИНА

Утакмица у хали “Александар Николић” је почела после скоро сат времена кашњења. Оџо је био бољи у скоку за лопту од Баровића, а Фаје је меч отворио тројком.Будућност није искористила свој први напад, а после фаула Кола Давидовац је био половичан са линије пенала.

После више од два и по минута без коша, прве поене за госте са полудистанце постигао је Ерл Кларк. Уследила је велика серија промашаја оба тима. За пет минута игре видели смо само по један кош из игре.

После техничке којом је санкционисана клупа Будућности, Берон је погодио бацање, а Цирбес поентирао после лопте са стране. Ипак, узвраћа Гордић - 7:4.

Нова бацања за Берона, овога пута био је половичан, али је Цирбес уписао офанзивни скок и упослио Човића за 10:4. Плејмејкер Звезде је везао пет поена, погодивши нову тројку за домаћи тим. Јасмин Репеша је био приморан да затражи тајм-аут - 13:4.

Гордић је половичан са линије пенала, уз ужасан проценат шута из игре екипе Будућности - 2/11. На другој страни, Лазић одличан на улазу - 15:5.

Сукоб Кола и Човића допринео је узаврелој атмосфери у "Пиониру". После гледања снимка, арбитри су досудили обострану неспортску. Лазић је у наставку промашио полагање, а Битадзе после фаула Цирбеса погодио једно од два бацања - 15:6.

Кораци Гордића додатно су погоршали утисак о игри Будућности, али исправио је то Џексон. Црвено-бели одговарају тројком, а Битадзе успева да поентира под фаулом - 18:10.

Тачку на прву четвртину ставио је Кол са дистанце, па су Подгоричани преполовили заостатак - 18:13

20:26 - ДРУГА ЧЕТВРТИНА

Другу четвртину отворио је Човић импресивним продором до коша ривала. Звездин плеј је тако дошао до седам поена на свом конту. На другој страни, Кол је после фаула Добрића погодио оба бацања, али је стигао одговор у виду тројке Симанића - 23:15.

Узвратио је Кол, такође са дистанце, па гости на тренутак смањују заостатак - 23:18. Подгоричани су ушли у проблем са фауловима, два везана од укупно три направио је Битадзе, који је морао на клупу. Симанић је погодио оба бацања - 25:18.

Звезда је вратила двоцифрену предност након што је Оџо погодио под фаулом, а потом убацио и додатно слободно бацање. Убрзо се и Човић нашао на линији пенала и забележио половичан учинак - 29:18.

Лошу фазу у одбрани домаћег тима искористио је Џексон, али је Симанић наставио са сјајном партијом и био прецизан под фаулом, уз убачено додатно бацање. "Шлаг на торти" за домаће навијаче додао је Риверс, тројком за 35:20. Нови тајм-аут тражи Репеша.

Невероватна рампа Симанића пробудила је "Пионир", али се он ту није зауставио. Уследила је контра Звезде, а Симанић је закуцао после сјајне "алеј-уп" акције - 37:20.

Сјајна серија црвено-белих, уједно и невероватан низ промашаја Будућности, донели су Звезди серију 10:0 (39:20). Клупа домаћег тима је "зарадила" техничку, а Кол убацио слободно бацање за 39:21.

Кратак прекид утакмице! Спортски директор Црвене звезде Небојша илић морао је да опомене један део навијача из партера на захтев судија, због чега је меч прекинут. Није дуго потрајао тај прекид, а одмах по наставку Риверс је погодио за 41:21. Великих плус 20 за Звезду.

Превише простора остављају Подгоричани Риверсу, а овај то користи за нову тројку - 44:21. Будућност је наставила своју серију промашаја, то кажњава Риверс - 46:21.

Последњи напад у првом полувремену имали су кошаркаши Звезде на 21 секунд до одмора. Милан Томић је затражио свој први тајм-аут на мечу како би нацртао последњу акцију свог тима. Искористио је Томић ипак оба тајм-аута један за другим, али његов план није уродио плодом. Риверс је направио фаул у нападу.

Пет секунди је остало кошаркашима Будућности да покушају да поентирају у финишу друге деонице. Кол је кренуо у соло продор, али је промашио шут са полудистанце. Пред одлазак на паузу резултат је 47:21.

21:08 - ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА

Две тројке на отварању другог полувремена! Шеховић је погодио из корнера, а узвратио је Фаје - 50:24. Чинило се да су се пробудили кошаркаши Будућности, али су изабраници Јасмина Репеше наставили да увећавају број промашаја.

Кажњава то Давидовац који везује пет поена - 55:24. Расте предност Звезде, а Берон режира још један одличан продор до коша Подгоричана.

Узвраћа Џексон који је прецизан под фаулом, уз убачено додатно бацање - 57:27. Берон се прошетао кроз одбрану гостију, а онда упослио Добрића на линији за три поена. И он погађа за 60:27, док се серија промашаја Будућности наставља.

Звезда погађа са свих страна - Фаје, па тројка Берона! Али узвраћа Николић који је такође прецизан са дистанце - 65:30. Прве поене уписао је Вилијамс, али онда нови проблеми за Будућност. Шеховић је, уз фаул, због приговора добио и техничку. Риверс је промашио своје бацање, док је Цирбес забележио половичан учинак.

Риверс је послао Вилијамса на линију пенала, али је и он погодио само једно од два. Без икакве потребе, Цирбес прави фаул, а онда због приговора добија и техничку. За њега је ова утакмица завршена. Будућност погађа два од три пенала - 66:35.

Нове поене за Звезду уписује Оџо из офанзивног скока - 68:35. Риверс убацује своју трећу тројку из пет покушаја, а онда са дистанце погађа и Човић - 74:35.

Домаћи су и у овој четвртини били много бољи од противника у борби за титулу. Гордић је са линје пенала само ублажио дебакл свог тима - 74:37.

21:30 - ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

Оџо отвара последњу деоницу својим поенима, али узвраћа Бел - 76:39. Риверс погађа своју четврту тројку, а својим шутем са дистанце надовезује се и Човић, за плус 39. Вилијамс за кратко смањује заостатак, али онда Добрић погађа тројку из корнера - 84:42.

Битадзе је био половичан са линије пенала, а Поповић погађа за три поена, док траје серија промашаја домаћег тима - 84:46. Прекинуо је ту серију Фаје, који је закуцао под кошем Будућности.

Већ дуго се не поставља питање победника у овом мечу. Јасмин Репеша је при резултату 88:47 затражио тајм-аут како би својим играчима "очитао лекцију". "Изгубили смо ову утакмицу, али морате поштовати једни друге", рекао је тренер Будућности.

У наставку, Риверс је погодио нову тројку и тако дошао до 21. постигнутог поена. Узвратио је Николић са дистанце за 91:50, а Милан Томић је практично испразнио клупу и послао на терен другу поставу.

И Кешељ се уписао у листу стрелаца - још једна тројка за домаће! Битадзе је смањио на 94:52, али је онда Давидовац погодио 16. тројку за Звезду на овом мечу - 97:54. Тим резултатом је и окончана утакмица, а почело славље у хали "Пионир". Звезда се враћа у Евролигу!

21:56 - ХИМНА ЕВРОЛИГЕ ЗА КРАЈ

По завршетку утакмице у хали је одзвањала химна Евролиге, у коју се Звезда враћа овом титулом.