Фудбалери Србије и Црне Горе исписали су историју - први пут од раздвајања две земље "орлови" и "соколови" укрстили су копља на фудбалском терену.

Србија је у Подгорици славила 2:0 у 3. колу Ц Лиге нација и тако преузела лидерску позицију на табели Групе 4.

Кључ победе Крстајићевог тима био је двоструки стрелац Александар Митровић, који је мрежу домаћина затресао најпре са беле тачке у 18. минуту, а потом у 81. поставио коначан резултат.

18:31 - СРБИ ПРИВОЂЕНИ У ЦРНОЈ ГОРИ

Црногорска полиција последњих недељу дана позивала је више десетина српских навијача из Подгорице и Бара пред утакмицу фудбалских репрезентација Црне Горе и Србије како би, према писању црногорских медија, писано гарантовали да неће присуствовати мечу на стадиону Под Горицом.

Локална "Борба" преноси да су привођене особе препознате као присталице Црвене звезде, Партизана и Србије и сви су морали да потпишу да неће уживо гледати први, историјски дуел две селекције.

Навијачи су потврдили да су позивани у полицију због утакмице.

Опширније прочитајте ОВДЕ.

18:36 - СРПСКИ И ЦРНОГОРСКИ ИГРАЧИ СЕ ДРУЖИЛИ ПРЕ МАЛОГ ДЕРБИЈА

ДВЕ репрезентације - једна душа. Фудбалери Србије и Црне Горе повезани су карикама много јачим од обичног пријатељства. Тај близак и спонтан однос између "орлова" и "соколова" видео се и вече пред историјски меч на стадиону Будућности.

У једном подгоричком локалу, за истим столом дружили су се репрезентативци Србије Александар Митровић, Немања Радоњић и Бранко Јовичић са црногорским колегама Филипом Стојковићем и Стефаном Мугошом.

19:37 - САСТАВИ ТИМОВА

Познати су састави за које су се определили селектори Младен Крстајић и Љубиша Тумбаковић.

ЦРНА ГОРА (4-2-3-1): Петковић - Стојковић, Симић, Томашевић, Вешовић - Шћекић, Н. Вукчевић - Марушић, Јоветић, Јововић - Бећирај.
Клупа: Мијатовић, Љуљановић, Радуновић, Копитовић, Јанковић, Мугоша, Зорић, Кајевић, Мирковић, Косовић, Иванић, Климента.

СРБИЈА (4-2-3-1): Дмитровић - Рукавина, Миленковић, Вељковић, Родић - Максимовић, Лукић - Гаћиновић, Тадић, А. Живковић - Митровић.
Клупа: Рајковић, Јовановић, Спајић, Пријовић, Вуковић, Јовичић, Костић, Радоњић, Милинковић-Савић, Милетић.

20:08 - ПРОСТОР ОКО СТАДИОНА У ПОДГОРИЦИ БЛОКИРАН

Црногорска полиција блокирала је вечерас делове Подгорице око Градског стадиона, како би историјски дуел између фудбалера Црне Горе и Србије протекао без и најмањег инцидента.

У простор око стадиона може се ући само са улазницом, а сви кафићи и ресторани у том делу града су затворени, преноси Танјуг.

20:45 - НЕРЕДИ НА СТАДИОНУ

Пола сата уочи фудбалске утакмице између селекција Црне Горе и Србије, на стадиону у Подгорици дошло је до туче између домаћих навијача на јужној трибини.

У тучи је учествовало неколико десетина домаћих навијача, који су били у близини српских симпатизера.

20:45 - ПРВО ПОЛУВРЕМЕ

Почео је сусрет фудбалера Србије и Црне Горе у Подгорици. Почетни ударац извели су “орлови”. У трећем минуту дошло је до кратког прекида због фаула над Мијатом Гаћиновићем који је остао на земљи, али се убрзо придигао. До прве шансе српски фудбалери су дошли у осмом минуту када се нису споразумели играчи у задњој линији Црне Горе, али ипак није било веће опасности по гол Петковића.

Током првих 15 минута највећа борба водила се на средини терена, а онда је у 16. уследила најбоља прилика за Србију. Родић је пробио по левој страни, а у казненом простору оборио га је Стојковић. Арбитар је без размишљања досудио пенал, а црногорског репрезентативца казнио жутим картоном.

ГООООООЛ - МИТРОВИЋ ЗА ВОЂСТВО СРБИЈЕ У 18. МИНУТУ
Српски нападач био је прецизан са беле тачке после досуђеног једанаестерца. Надмудрио је Петковића који је кренуо у своју леву страну и шутирао по земљи у супротну.

После 25 минута игре домаћин је и даље без праве прилике за гол. Са друге стране, Србија се нашла у шанси да дуплира вођство. У казненом простору ривала лопту је практично на ногу добио Тадић, али се није добро снашао. Играо се 31. минут када је први пут опоменут и један српски фудбалер. Родић је направио прекршај, а Лукић није дозволио црногорским играчима да изведу фаул због чега је добио жути картон.

После грешке "орлова" на средини терена Вукчевић је кренуо у контру. Могло је да буде опасно, али је Вељковић интервенисао у казненом простору. Лопта је завршила у корнеру. У финишу првог полувремена, Митровић се изборио за центаршут по левој страни, желео је да убаци лопту на петерац, али су лако интервенисали домаћи играчи.

Судије су одлучиле да два минута продуже први део игре, а већ у првом Србија је изборила прекид после фаула над капитеном Тадићем. Лукић је са велике дистанце покушао да изненади Петковића који се удаљио од гол линије, али је лопта завршила поред стативе. После првих 45 минута игре резултат је 0:1.

21:49 - ДРУГО ПОЛУВРЕМЕ

Почело је друго полувреме. Љубиша Тумбаковић је одлучио да направи прву измену у постави - уместо Филипа Стојковића у игру је ушао Марко Јанковић. У 53. минуту Бећирај је умало поравнао резултат. Шутирао је са око 18 метара, али тик поред гола Србије. "Орлови" своју шансу траже преко стрелца јединог поготка у досадашњем току меча. Митровић је у неколико наврата успео да пронађе "рупу" у одбрани ривала, али је изостала завршница.

У 64. минуту пред шеснаестерцем Црне Горе комбиновали су Митровић и Тадић, али су црногорски репрезентативци прозрели њихову намеру и пресекли последње додавање. "Соколови" су све чешће пред голом Дмитровића, врше притисак на задњу линију српског тима. Једну од озбиљнијих шанси домаћин је имао у 72. минуту, Јоветић је снажно шутирао са око 20 метара, али је голман "орлова" успео да интервенише.

Први наредни прекид Крстајић је искористио да направи измену - Сашу Лукића је заменио дебитант Бранко Јовичић. Одмах потом и селектор Црне Горе се одлучио на промену, Александра Шћекића је заменио Мирко Иванић.

Од 78. минута Црна Гора је остала без селектора. Љубиша Тумбаковић је добио црвени картон због протеста после оштрог старта који је начинио Јанковић. Клупу "соколова" морао је да преузме помоћник Александар Јанковић који је убрзо решио да у игру уведе Стефана Мугошу, а на клупу пошаље Фатоса Бећираја. Минут пре те измене у репрезентацији Србије Сергеј Милинковић-Савић је заменио Мијата Гаћиновића.

ГООООООЛ - МИТРОВИЋ ДУПЛИРАО ВОЂСТВО СРБИЈЕ
Живковић је пробио по левој страни и имао довољно времена да погледа где се налазе његови саиграчи. Наместио се, убацио лопту у казнени простор, тамо ју је пропустио Милинковић-Савић, а на правом месту нашао се Митровић који је лако "матирао" Петковића у 81. минуту.

Судије су продужиле меч шест минута, а после другог поготка српског нападача "смириле су се страсти" на терену. У самој завршници није било озбиљнијих шанси, па је резултат остао непромењен.